Mimers VD-blogg - Oktober 2011

Framtidens frågor är många och viktiga. I framtidslägenheten, som vi skapat tillsammans med över 30 samarbetspartner, visar vi några möjliga scenarior. När vi startade arbetet med Framtidslägenheten trodde jag att det fanns risk för att vi bara skulle prata prylar och teknik. Slutresultatet blev något helt annat. Vi har visserligen byggt en lägenhet med massor av modern teknik men det är människan och hur vi vill leva år 2026 som är i centrum. Frågor kring trygghet, sammanhållning med grannar, miljömedvetenhet och familjesammansättning har styrt utformningen av bostaden.

Mimer försöker ha stort fokus på miljöfrågorna i allt vi gör. Framtidens energisystem kommer sannolikt att baseras mer på förnyelsebara energikällor som sol och vind. Minst lika viktigt är att vi behöver förändra vårt sätt att leva. Ny smart teknik som hjälper oss att använda energin när det är som mest fördelaktigt ur miljö- och kostnadssynpunkt och system för att göra lägenheten energieffektiv finns redan, men i mycket liten skala. Vi visar den i lägenheten - tänk när den finns i varje hem!

Ni som missade invigningshelgen men är intresserade av att besöka Framtidslägenheten kan hålla utkik på Mimers hemsida. Det kommer att bli fler tillfällen under det närmaste året.

Det finns inga kommentarer på inlägget. Läs kommentarer/kommentera