Studentvärdar

På de flesta av Mimers studentområden har vi studentvärdar som hjälper oss att vara länken mellan Mimer och dig som pluggande hyresgäst. Studentvärden hör du av dig till om du har frågor kring studentlivet och ditt boende hos Mimer.

Att jobba som studentvärd

Som studentvärd är du en länk mellan Mimer och studenterna. Din uppgift är att välkomna nya hyresgäster och informera om hur saker fungerar i huset. Berätta var tvättstugan ligger och vad man gör om något går sönder. Det innebär även att svara på studenters frågor, lyssna av vad de tycker om sitt boende, komma med förslag på förbättringar samt vara med att anordna möten, grillkvällar eller andra gemensamma projekt. 

Du får även prata för skötsamhet, ansvar och trygghet i boendet samt hjälpa till med nyckelutlämning på helger och sprida information som Mimer skickar ut. För att bli studentvärd måste du plugga på Mälardalens högskola och bo i en studentlägenhet från Mimer. Som tack för hjälpen får du ersättning varje månad.

Är du intresserad av att bli studentvärd? Hör i så fall av dig till vårt kundcenter på tel 021-39 70 10 eller via mejl kundcenter@mimer.nu.

Våra nuvarande studentvärdar

Här ser du våra nuvarande studentvärdar. Tveka inte att kontakta dem om du behöver hjälp med något som rör ditt boende hos Mimer. De kan också komma med många matnyttiga tips om studentlivet i allmänhet.


Studentvärd_Mohammed_Gaber
 

Folke

Mohammed Gaber
Brahegatan 4/Engelbrektsgatan 19
076-286 24 23
mohammed.gaber@live.se


Studentvärd, Cecilia Eklund_Gåsmyren 2017
 

Gåsmyren/Valsborg

Cecilia Eklund
Anderslundsgatan 10
070-495 76 73
cecilia.eklund92@gmail.com 

Studentvärd Philip Der Nercessian, Gökäten
 

Gökärten

Philip Der Nercessian
Vitmåragatan 5 A-D
073-612 49 33
der.nercessian@hotmail.com


Studentvärd_Emil_Qvist_Hagastaden 2016
 

Hagastaden

Emil Qvist
Åkarhagsgatan 1
073-050 62 50
emqv0101@gmail.com


Studentvärd, Viktoria Cadenius
 

Hilde

Viktoria Cadenius
Engelbrektsgatan 8
073-369 61 60
viktoria.cadenius@gmail.com


studentvärd
 

Kasernen

Sebastian Bengtsson
Kaserngatan 16 B
073-088 04 19
sebastian.bengtsson@live.com  


Paulina Stenvall, studentvärd för Rotorn/Regulatorn


Rotorn/Regulatorn

Paulina Stenvall
Generatorgatan 1-2
070-119 88 90
stenvall.paulina@yahoo.se

 

Studentvärd