Vi pausar Renoveringen på Mäster Jacobs väg 25 A–D
Tyvärr behöver vi pausa den planerade renoveringen av din lägenhet och huset du bor i. Under tiden vi har planerat projektet har omvärldsläget ändrats. Ökade kostnader för att bygga och renovera gör att renoveringen blir så pass dyr att vi inte har möjlighet att genomföra projektet just nu.
Vi vet att din lägenhet behöver renoveras och vår ambition är fortfarande att kunna göra det. Tyvärr kan vi i nuläget inte säga när det kommer att ske.
Det är viktigt för oss att du trivs och känner dig trygg i ditt hem. Vi arbetar därför vidare med frågan och hoppas kunna ge mer information i slutet av året.
Vi kommer fortsätta hålla fastigheten under uppsikt och säkerställa att allt fungerar som det ska. Om det uppstår behov av åtgärder i eller på huset kommer vi att ta hand om det.
Om du upptäcker något som inte fungerar, gör du som vanligt en serviceanmälan via Mina Sidor.
Frågor och svar
Under tiden vi har planerat projektet har omvärldsläget ändrats. Ökade kostnader för att bygga och renovera gör att renoveringen blir så pass dyr att vi inte har möjlighet att genomföra projektet just nu. Därför väljer vi att pausa projektet tills förutsättningarna ser bättre ut.
Vi är medvetna om att lägenheterna på Mäster Jacobs väg 25 behöver renoveras. Ambitionen är fortfarande att vi ska genomföra renoveringen, men vi kan i nuläget inte säga när det sker.
Vi kommer fortsätta hålla fastigheten under uppsikt och säkerställa att allt fungerar som det ska. Om det uppstår behov av åtgärder i eller på huset kommer vi att ta hand om det.
Om du upptäcker något som inte fungerar gör du som vanligt en serviceanmälan via Mina Sidor.
Vi återkommer så snart vi har tydliga besked att ge. Vi hoppas kunna ge mer information i slutet av året.
Nej. Det finns ännu inget beslut om renovering och därför ingen beslutad hyresförändring kopplad till den.
Din hyra justeras däremot årligen genom den vanliga hyreshöjningen.