Huset du bor i byggdes 1904 och den senaste delrenoveringen genomfördes 1978. En inventering i slutet av förra året visar att mycket har blivit gammalt och slitet. Det är därför dags för en renovering.
Välkommen på drop in 10 september
Torsdag 10 septemberklockan 16–18 finns vi på plats ute på din gård tillsammans med Hyresgästföreningen. Då berättar vi mer om renoveringen och svarar på dina frågor. Kom förbi när det passar dig!
Inventering av din lägenhet
För att kunna planera renoveringen mer i detalj behöver vi göra en fördjupad inventering av alla lägenheter och husets olika utrymmen. Det innebär att vi behöver komma in i din lägenhet för att undersöka förutsättningarna och behoven hemma hos dig.
Inventeringen sker vid ett tillfälle någon gång under dagen den 30 september eller 1 oktober. Vi är inne i din lägenhet cirka 30 minuter.
Du kommer få ett brev av oss med information om inventeringen, som det är viktigt att du läser.
Frågor och svar
Syftet med inventeringen i slutet av 2025 var att bedöma fastighetens skick och kartlägga dess renoverings- och underhållsbehov. Inventeringen visade att de tekniska installationerna har nått slutet av sin livslängd. Det gäller bland annat el, värme, vatten, avlopp och ventilation.
För att säkerställa en trygg, säker och fungerande boendemiljö behöver dessa system därför bytas ut.
Den första inventeringen gav en övergripande bild av fastighetens skick och visade vilka delar som behöver åtgärdas. För att kunna planera renoveringen mer i detalj behöver vi nu göra en fördjupad inventering. Det innebär att vi behöver undersöka förutsättningarna och behoven i varje enskild lägenhet.
Vi väljer att träffa er i stället. Då har vi möjlighet att lyssna på er och svara på era frågor. Vi har även bjudit in Hyresgästföreningen som kommer finnas på plats.
Du har fått en inbjudan på sms till ett drop in torsdag 10 september kl 16-18. Vi ses ute på gården!
Efter att vi inventerat fastigheten ser vi att de tekniska installationerna har nått slutet av sin livslängd. Det gäller bland annat el, värme, vatten, avlopp och ventilation.
För att säkerställa en trygg, säker och fungerande boendemiljö behöver dessa system därför bytas ut.
I dagsläget vet vi inte när renoveringen startar. Det vi vet är:
Drop in: 10 september
Fördjupad inventering: 30 september och 1 oktober
Hyresförhandlingen påbörjas när inventeringen är klar.
Vi informera dig så snart vi vet mer.
Just nu jobbar vi med att ta reda på vad vi behöver göra. Inventeringen vi gjorde av huset gav oss mycket information om vad som är nödvändigt att göra. Vi kommer informera dig när vi vet mer.
Du kommer bo kvar hemma under tiden vi renoverar.
Ja. Utifrån framtagna val kommer du kunna välja inredning till ditt kök och badrum. Materialvalen följer husets karaktär.
Om du har en separat wc får du även göra val för inredningen där.
Hyresgästföreningens roll är att företräda dig och dina grannar under hela renoveringen. De för dialog med oss om renoveringens omfattning och standard, förhandlar om hyresförändringar och deltar på bomöten för att lyssna på och föra fram hyresgästernas frågor och synpunkter.
Ja. Hyran ska förhandlas tillsammans med Hyresgästföreningen. När vi är överens får du veta vad renoveringen omfattar och vilken din nya hyra blir.
Renoveringen innebär både standardhöjande åtgärder och nödvändigtunderhåll.
Hyran påverkas bara av de åtgärder som höjer standarden i din lägenhet. Det kan exempelvis vara installation av ett nytt ventilationssystem eller nya ytskikt och ny inredning i ett kök eller badrum.
Till nödvändigt underhåll räknas byte av ledningar för vatten, avlopp och el. Det påverkar inte hyran.
Så fort vi är överens med Hyresgästföreningen får du veta vad renoveringen omfattar och vilken din nya hyra blir.
Vi behöver ditt godkännande för att kunna starta renoveringen. Det betyder att du godkänner att vi får komma in i din lägenhet och renovera.
Om du inte godkänner renoveringen blir det ett ärende i Hyresnämnden. Du blir då kallad till ett möte på Tingsrätten där du får möjlighet att berätta varför du inte godkänner den. Därefter beslutar Hyresnämnden om renoveringen får genomföras. De tar inte ställning till hyran efter renoveringen.
Det är viktigt att du uppdaterar dina uppgifter på Mina sidor. Då kan vi snabbt komma i kontakt med dig med viktig information.
Vi kommer i första hand skicka sms till dig med information. Ibland skickar vi brev och på den här sidan finns alltid de senaste uppdateringarna.
Vi kommer även bjuda in dig till olika ”drop in” där vi kan träffas och vi svara på dina frågor.
Om du har frågor om renoveringen kontaktar du Mimers projektledare Jonas Rosén eller ombyggnadssamordnare Susanne Leo. Du hittar deras kontaktuppgifter här nedanför.