“Bostads AB Mimer är genom sitt förtjänstfulla arbete med kundorienterad verksamhetsutveckling en mycket god förebild och en värdig mottagare av Utmärkelsen Svensk Kvalitet.”
– Motivering, Utmärkelsen Svensk Kvalitet
Vår vision är att vi ska bli Sveriges bästa bostadsföretag 2020. Den visionen har delats upp i fyra mätbara perspektiv; Medarbetare, Kvalitet, Kund och Lönsamhet. Medarbetare mäts genom Great Place To Work där vi ska vara en av de tre bästa arbetsplatserna i Sverige.
Kvalitet mäts genom att vi ska få motta Utmärkelsen Svensk Kvalitet. Kundnöjdhet mäts genom att vi ska ha nöjdast kunder i vår bransch och storlek. Lönsamhet mäts mot det krav som ägaren ställt. Strategin för att uppnå detta är – Engagerade medarbetare och ledare som arbetar kvalitetssäkrat och med ständiga förbättringar vilket ger nöjda kunder och en god lönsamhet.
Alla företag vill bli bäst. För att vi ska lyckas har vi satt mätbara mål med efterföljande planer nedbruten till varje medarbetare, för att samla alla krafter åt samma håll. Det låter enkelt och det är det nog i teorin men inte alltid i praktiken. Följande saker är avgörande om man ska lyckas:
Här vill vi lyfta tre exempel:
Vi startade vår resa med att sätta en stark kultur där alla var delaktiga. När vi sedan startade strukturarbetet så samlade vi HR- och kvalitetsfrågor på samma avdelning. Det var viktigt att vi gjorde strukturarbetet enkelt och tydligt så alla förstod varför. Det var viktigt att inte detaljstyra på ett sätt så att kulturen kvävdes. I alla stora frågar har kultur och struktur vägts ihop till en balans.
Årligen om- och invärldspanar företagsledningen för att samla tankar och forskning i en ledningskonferens. Där görs SWOT-analyser och utifrån det prioriteringar som sätter nästkommande års fokusmål. Dessa fokusmål presenteras för alla chefer, processledare och certifikatsägare, där målen utvecklas och förtydligas ytterligare. Slutligen presenteras nästkommande års fokusmål för alla medarbetare med en tydlig koppling till varför. Då har ledningen sagt VAD som ska göras. Efter det sätter alla avdelningar sin egna verksamhetsplanering där de beskriver HUR de vill göra det.
Vi ville visualisera vår verksamhetsplanering för att göra den tydligare och enklare. Vi valde därför att införa verksamhetssystemet Stratsys. I systemet kan vi visuellt se en röd tråd mellan våra fyra övergripande mål till årets fokusmål och vidare till aktiviteter med ansvariga på varje avdelning. Målen följs upp av företagsledningen och ned till varje arbetsplatsträff. När vi inte når ett mål så dokumenteras en analys och åtgärder.
Vill du läsa mer om hur vi gjort kan du läsa kapitel 2 i vår verksamhetsbeskrivning.